Olejek lawendowy – czy jest zdrowy?

Pytanie z gatunku retorycznuch. Odpowiadać nie trzeba. Przedstawimy w tym artykule powody dla których lawenda i pozyskiwany z niej olejek sa dobroczynne dla naszego organizmu

Lawenda kojarzy się głównie z niezwykle pięknym zapachem, który zawdzięcza olejkom eterycznym z grupy terpenów. Już w czasach rzymskich ceniono jej właściwości uspokajające, rozgrzewające i poprawiające trawienie. Szczególne właściwości lecznicze ma olejek lawendowy, który można stosować na wiele sposobów opisanych poniżej.

Czysty olejek lawendowy jest najbardziej łagodny wśród olejków eterycznych, a jednocześnie najsilniej działający. Ma on złożoną strukturę chemiczną i zawiera 150 aktywnych składników, co ma bezpośredni wpływ na jego skuteczność. Olejek ma działanie: przeciwzapalne, przeciwgrzybiczne, przeciwdepresyjne, antyseptyczne, antybakteryjne, przeciwbakteryjne, przeciwskurczowe, przeciwbólowe i uspokajające.

W medycynie naturalnej olejek lawendowy stosowana jest przy:

– Leczeniu zakażeń i infekcji opornych na leki.
– Leczeniu zakażeń grzybiczych np. grzybica paznokci, stóp.
– Leczeniu bezsenności i innych zaburzeń snu.
– Stanach nerwowych, migrenach, depresjach, niepokoju, wyczerpaniu nerwowym.
– Chorobach układu oddechowego: zapalenie krtani, migdałków, zatok.
– Problemach układu pokarmowego (tu stosuje się susz lawendowy): wzdęcia, kolki, nudności.
– Ma działanie przeciwbólowe zwłaszcza w systemie stawowo-mięśniowym.
– W kosmetyce: zmiany skórne, trądzik, egzema, łuszczyca, łysienie plackowate – jest składnikiem kremów, toników, mydeł.
– W aromaterapii.
– Do odstraszania owadów: mole, ćmy, komary.
– Łagodząco – przy ukąszeniach przez komary, meszki, gzy.

Sposoby aplikacji:

Jako dodatek do toników, balsamów , kremów, maseczek stosowany w przypadku stanów zapalnych, trądziku, opryszczki, łagodzenia zmarszczek. Należy dodawać kilka kropel do kąpieli w przypadku podrażnień i stanów zapalnych skóry, łuszczycy, egzemie, oparzeniach, stanach grzybiczych i do szamponów w przypadku problemów z włosami, łysieniem, wypadaniem włosów, łupieżem, grzybicą.
Do inhalacji – przy przeziębieniu, zapalenie oskrzeli, grypie, zapaleniu zatok. Dodać 4 krople do gorącej wody i spokojnie wdychać przez kilkanaście minut przy początkowej fazie infekcji.
Na bezsenność i uspokojenie – zakroplić kilka kropli na poduszkę lub rozpylić za pomocą dyfuzora lub aromatycznego kominka w sypialni.
Bóle głowy – wmasować po jednej kropli olejku w skronie.
Bóle mięśni, stawów, artretyzm reumatyzm – wykonać masaże mieszanką oleju migdałowego lub z pestek winogron z dodatkiem olejku lawendowego (w proporcjach 50ml na 17 kropli).
Przy nerwicy, nadpobudliwości, a także w przeciwnych stanach takich jak depresja, wyczerpanie nerwowe (tu godzi przeciwieństwa dzięki swoimi właściwościom regulującym, harmonizującym i balansującym) należy pić herbatki ziołowe z dodatkiem suszu lawendowego, dodawać kilka kropli olejku lawendowego do kąpieli – wspaniale relaksuje, odpręża i uspakaja.
Kilka kropel dodanych do prania, skutecznie je odkazi i pozostawi ładny zapach.

Zasady bezpieczeństwa

Pomimo że olejek lawendowy jest najłagodniejszym z olejków eterycznych, jest nie-toksyczny i nie-drażniący zaleca się ostrożność jego życia u niemowląt, dzieci a kobiety w ciąży powinny przyjmować zmniejszone dawki (z uwagi na jego wysokie stężenie). U dzieci poniżej 18 miesiąc życia nie powinien być stosowany w ogóle.
OLEJEK LAWENDOWY NIE POWINIEN BYĆ PRZYJMOWANY WEWNĘTRZNIE.

Przechowywanie
Olejek lawendowy należy przechowywać w szczelnych pojemnikach z ciemnego szkła, z dala od działania promieni słonecznych i temperatury i w miejscu niedostępnym dla dzieci i zwierząt.

Dodaj komentarz