Hydrolat lawendwy – rozcieńczona dobroć natury

HYDROLAT LAWENDOWY

Hydrolat to inaczej woda kwiatowa lub roślinna. Nazwa bywa myląca, gdyż naturalny hydrolat ma niewiele wspólnego z wodą toaletową, służącą do perfumowania. Hydrolat otrzymujemy przy destylacji z parą wodną całych roślin lub ich części. W wyniku takiej destylacji otrzymujemy olejek eteryczny i wodę podestylacyjną. Taka woda bogata jest w cenne substancje roślinne rozpuszczalne w wodzie i śladowe ilości olejku eterycznego (0,02%-1%).

Hydrolaty zawierają całe spektrum substancji biologicznie aktywnych o cennych właściwościach kosmetycznych, zdrowotnych i leczniczych. Aby przyzwyczaić do nich wrażliwą skórę, można na początku stosowania rozcieńczyć je przegotowaną wodą.

Hydrolaty konsystencją przypominają wodę, a ich pH zbliżone jest do naturalnego odczynu skóry. Posiadają subtelniejszy zapach niż odpowiadające im olejki eteryczne. W związku z tym, że w składzie hydrolatów znajdziemy nie tylko niewielkie ilości olejku eterycznego, ale również inne komponenty materiału roślinnego zdarza się, że zapach hydrolatu zupełnie różni się od zapachu olejku eterycznego.

Właściwości i działanie produktu:
Najbardziej uniwersalny hydrolat. Polecany do każdego typu cery, zarówno tłustej, trądzikowej, suchej i dojrzałej, a także do skóry delikatnej i zniszczonej. Polecany dla skóry podrażnionej, po goleniu, depilacji i opalaniu oraz jako płyn wzmacniający włosy, łagodzący stany zapalne skóry glowy i chroniący włosy przed płowieniem i niszczeniem.

Działa łagodząco, gojąco, antyoksydacyjnie, regenerująco i antyseptycznie.
Ze względu na swój zapach wpływa relaksacyjnie i rewitalizująco na cały organizm, dlatego szczególnie polecany jest do stosowania podczas wieczornej toalety tuż przed snem.

Zastosowanie produktu:

  • Jako codzienny tonik do twarzy, szyi i dekoltu, stosowany po umyciu rano lub/i wieczorem (odświeża, regeneruje, lekko napina)
  • Jako płyn łagodzący stosowany przed i po goleniu lub depilacji (zapobiega stanom zapalnym).
  • Jako faza wodna w recepturach kosmetycznych. Do rozrabiania peelingów lub maseczek w proszku. Odrobinę hydrolatu można dodać do kremu do twarzy tuż przed nałożeniem, w przypadku tłustej skóry zmniejsza to możliwość „zatykania” porów, w przypadku gęstych maści i kremów daje lepszy poślizg przy nakładaniu, a jednocześnie dodaje walorów pielęgnacyjnych (nałożyć na zagłębienie dłoni porcję kremu, dodać kilka kropli hydrolatu, zmieszać palcami na jednolitą masę i nakładać opuszkami palców, delikatnie masując i wklepując w skórę).
  • Do stosowania kilkakrotnie w ciągu dnia jako gojący i łagodzący okład w przypadku lekkiego oparzenia lub skaleczenia skóry, podrażnienia posłonecznego, ukąszenia owadów, obtarcia i uszkodzenia skóry.
  • Jako płyn łagodzący stosowany w postaci kompresu na podrażnione okolice oczu (nawilżyć hydrolatem płatki kosmetyczne, nałożyć na 5-10 minut na zamknięte powieki).
  • Jako tonik do skóry głowy, pomocny przy łupieżu i podrażnionej, swędzącej i przetłuszczającej się skórze głowy, wzmacniający cebulki włosów, zapobiegając wypadaniu i stymulując do wzrostu (wcierać w skórę głowy po umyciu lub w suche włosy).
  • Jako lekko nawilżająca i chroniąca przed słońcem i płowieniem koloru mgiełka do włosów.
  • Do hydrolatu można dodać olejek lawendowy i skropić nim poduszkę przed snem, aby złagodzić stres i ułatwić zasypianie.

Przechowywanie:

Prawdziwe, czyste hydrolaty są bardziej nietrwałe niż olejki eteryczne. Należy je przechowywać w butelkach z ciemnego szkła, z dala od promieni słonecznych i grzejników, najlepiej w ciemnym i chłodnym pomieszczeniu (najlepiej w lodówce).

Dodaj komentarz